עורך דין רשלנות רפואית

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא מתן טיפול רפואי תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה והמצופה מצוות הרפואי המטפל, אשר כתוצאה ממנה נגרם למטופל נזק, שלא היה מתרחש אלמלא סטייה זו. לכאורה, נראה כי מדובר רק במקרים מאוד קשים, אבל למעשה רשלנות רפואית יכולה להתקיים במסגרת מחדלים קטנים וגדולים כאחד.

לרשלנות רפואית יש נגיעה במנעד רחב של תחומי הרפואה השונים. כך לדוגמה, במקרים של רשלנות רפואית במהלך תקופת ההיריון מסתמן לעתים קרובות קושי ממשי בהוכחת הקשר הסיבתי בין הטיפול שבוצע לבין הנזק שנגרם לוולד או לאישה. כל אישה הרה עוברת שלל של בדיקות רפואיות במהלך הריונה, לרבות בדיקות גנטיות המאפשרות אבחון של מחלות תורשתיות או מומים בעובר. במקרים בהם אבחונים אלה לא מבוצעים כהלכה – בין אם בשל חוסר מקצועיות או בשל חוסר מיומנות, עלול להיגרם נזק רב ולעיתים אף נזק בלתי הפיך הן לוולד והן לאישה.

לצורך המחשת האמור נציג מספר דוגמאות ממשיות:

דוגמא א’: זוג צעיר ממרכז הארץ, ציפו בכיליון עיניים ללידת בנם הבכור. במסגרת מעקב ההיריון הופנה הזוג לביצוע בדיקת אקו לב עובר באחד המוסדות המובילים בארץ. תוצאות הבדיקה לא העלו כל צורך בהמשך טיפול או מעקב. עם היוולדו של בנם, גילו ההורים כי הוא סובל מבעיה התפתחותית בריאה. בבחינה מחודשת של בדיקת אקו לב עובר אשר בוצע לאם בתקופת ההיריון, התברר בדיעבד כי היה ניתן להבחין במצבו רפואי זה של בנם עוד בשלב היותו עובר תוך זיהוי של סטיית הלב שמאלה – דבר המצביע על בעיה בהתפתחות הריאה.

דוגמה ב’: במקרה אחר, במסגרת מעקב היריון ביצעה האם את כל הבדיקות השגרתיות הנדרשות. במסגרת בדיקת האולטרסאונד אשר נערכה באמצע תקופת ההיריון, כבר זוהה ממצא לפיו לעובר היקף ראש קטן בצורה חריגה מהנורמה. ממצא חשוב זה לא דווח להורים ולא בוצע כל המשך בירור או הפניה לוועדה להפסקת היריון. רק לאחר הלידה הסתבר כי הילוד סובל ממום חמור בשם מיקרוצפליה (היקף ראש קטן) הגורם לפיגור שכלי חמור ולעיוורון.

דוגמא ג’: משרד הבריאות הוציא הנחיות מיוחדות למניעה וגילוי מוקדם של מחלות ממאירות. במסגרת הנחיותיו הומלץ על ביצוע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים לנשים בגלאי 50-74 אשר אינן בסיכון מוגבר, וכן בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה מגיל 40 עבור נשים הנמצאות בקבוצת סיכון למחלה (הן אם יש להן בת משפחה מדרגת קרבה ראשונה שאובחנה כחולת סרטן השד, או שיש להן מחלת שד שפירה עם אטיפיה בביופסיה, או לחלופין מסיבות אחרות ולפי שיקול דעת הרופא המטפל).

במסגרת המקרה המתואר, – אישה בשנות ה-50 לחייה הופנתה לביצוע בדיקת ממוגרפיה שגרתית במסגרת קופ”ח. בפענוח הבדיקה עלה ממצא של הסתיידויות, כלומר, שקיעה של מלחי סידן ברקמות. ממצא זה יכול להעיד על תחילתו של תהליך סרטני ממאיר בשד ומצריך המשך בירור. לאור ממצא זה האישה הופנתה ע”י הכירורג מטעם קופ”ח להמשך בירור וביצוע בדיקת אולטרסאונד מעמיקה. בדיקת האולטרסאונד לא הצליחה לשלול או לאשרר האם מדובר בממצאי סרטני או שפיר. עקב כך, הפנה אותו כירורג את המטופלת לבירור באחד מבתי החולים המובילים בארץ בתחום האונקולוגיה. בבית החולים נבדקה המטופלת ע”י רופא מומחה אשר החליט על ביצוע בדיקת ממוגרפיה חוזרת, ולאור תוצאותיה של הבדיקה קבע כי הממצאים אינם סרטניים. הרופא הורה לה לחזור למעקב חוזר כעבור שנה. כשנה מאוחר יותר, המטופלת שבה לבית החולים לבדיקת ממוגרפיה חוזרת. בבדיקה אובחנה כי היא סובלת מסרטן שד מתקדם אשר שלח גרורות.

בבחינה נוספת של בדיקת הממוגרפיה שבוצעה שנה קודם לכן, עלה כי רופא בית החולים טעה בפענוח הבדיקה וכי כבר אז סבלה המטופלת מסרטן שד בשלב ראשוני. עקב האיחור בתחילת הטיפולים, מחלתה של המטופלת הוחמרה וסיכויי ההחלמה שלה נפגעו בצורה משמעותית.

דוגמה ד’: ניתן למצוא ביטוי לרשלנות רפואית רבות בכלל טיפולי האסתטיקה כגון השתלת שיער, הרמת חזה, הזרקות בוטוקס, שאיבות שומן ועוד מני רבים.

כדי להוכיח כי התקיימה רשלנות רפואית, יש לעבור שלושה שלבים על מנת לזכות בתביעה:

שלב הוכחת הרשלנות – יש צורך להוכיח באמצעות מומחה רפואי כי המוסד הרפואי אשר היה אחראי על הטיפול במטופל פעל שלא בהתאם לנורמה המקובלת ולסטנדרטים הסבירים, אשר להם היה ניתן לצפות בסיטואציה הספציפית.

שלב הוכחת הנזק –  יש צורך להוכיח באמצעות מומחה רפואי כי המטופל סובל או שסבל מנזק אובייקטיבי.

שלב הוכחת הקשר סיבתי – יש צורך להוכיח כי הנזק הרפואי ממנו סובל המטופל (או שסבל ממנו בעבר) נגרם בעקבות אותה רשלנות רפואית  מצד המוסד הרפואי.

בכל מקרה של רשלנות רפואית, יש צורך להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום זה על מנת שיוכל לייעץ לך בשלב ראשוני האם התקיימה רשלנות רפואית או לאו.

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם משרדנו לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא כל התחייבות, ואנו נפרוס בפניכם את כל האפשרויות העומדות בפניכם בכדי למצות את זכויותיכם או את זכות יקירכם במטרה לקבל פיצוי מקסימלי כתוצאה מהנזקים שנגרמו לכם.

מאמר זה אינו אמור לשמש כתחליף לייעוץ משפטי פרטני, אלא מדובר במאמר כללי. לשם קבלת ייעוץ ספציפי ופרטני, ניתן לפנות למשרדנו ולקבוע פגישת ייעוץ במספר 03-9666195.

 

מעוניינים בייעוץ משפטי ללא עלות?

מלאו את הפרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם

    מעוניינים בייעוץ משפטי ללא עלות?
    close slider

      מלאו את הפרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם